top of page
Tłumaczenia

Tłumaczenia pisemne

Oferuje profesjonalne usługi w zakresie tłumaczeń, weryfikacji oraz korekty tekstów z języka polskiego i angielskiego na język fiński oraz z języka fińskiego na język polski.

Wykonuje tłumaczenia medyczne, tłumaczenia techniczne, tłumaczenia prawne, tłumaczenia list dialogowych i tłumaczenia stron www z języka polskiego i angielskiego na język fiński oraz z języka fińskiego na język polski. Tłumaczę również informacje prasowe, artykuły naukowe i inne teksty do publikacji.

Tłumaczenia ustne z języka polskiego i angielskiego na język fiński 

Tłumaczenia ustne,a więc tak zwane tłumaczenie konsekutywne oferuję w czasie konferencji, kongresów, szkoleń oraz w czasie negocjacji z zagranicznymi partnerami.

Usługi dodatkowe

 

  • prospekcja/badanie rynku w Finlandii
  • obsługa korespondencji handlowej i prywatnej w języku fińskim
  • kontaktowanie się w imieniu klienta z firmami lub osobami prywatnymi pochodzącymi z Finlandii drogą      telefoniczną, mailową lub osobistą
  • wyszukiwanie informacji w Internecie w języku fińskim
  • przygotowanie dokumentów lub oferty biznesowej w języku fińskim
  • pomoc w wypełnianiu formularzy w języku fińskim jak np.karta podatkowa (dla osób które pracowały lub pracują w Finlandii)
Nauka języka fińskiego i języka angielskiego
Od wielu lat  zajmuje się również nauczaniem j.fińskiego i j.angielskiego. Na moje zajęcia przychodzą zarówno miłośnicy Finlandii jak i osoby, które zamierzają podjąć pracę lub studia w Finlandii. Zajęcia "face to face" odbywają się na Śląsku, jednakże dla osób zamieszkałych w innych regionach kraju, zajęcia możliwe są dzięki użyciu skypea. Pracuje w grupach jak i z indywidualnymi osobami. Serdecznie zapraszam do nauki.

 Tłumaczenie zwykłe :          1 strona (1800 znaków ze spacjami)       70- 80   zł

 Tłumaczenie techniczne:    1 strona (1800 znaków ze spacjami)       85-100 zł

 Tłumaczenie ekspresowe:  +50% do ceny standardowej

 Korekta:                                   1  strona (1800 znaków ze spacjami)            40 zł

 

 Tryb realizacji:

 

 Tryb standardowy:              4 dni ( z wyłączeniem weekendów i świąt)

 Tryb ekspresowy:                2 dni

 

Przy większych zamówieniach udzielam rabatów. Aby otrzymać dokładną wycenę tłumaczenia proszę wysłać jego tekst na adres krahunen(a)gmail.com

O mnie

 Jestem tłumaczem z 10 letnim doświadczeniem. Uważam, że przy tak różnych językach jakimi są j. polski i j. fiński, jedynie współpraca z native speakerem gwarantuje najwyższą jakość tłumaczenia. Moje atuty to m.in. świetna znajomość obu języków oraz sprawność językowa, polegająca na odpowiednim doborze środków językowych adekwatnych do sytuacji. Zawsze staram sie rzetelnie wykonywać swoją pracę, dzięki czemu posiadam bogatą grupę stałych klientów. Moja biegła znajomość j. angielskiego jak i lata praktyki tego języka pozwalają mi robić tłumaczenia także bez pośrednio z j.angielskiego na j.fiński co nieraz ułatwia moim klientom pracę.

Z wykształcenia jestem magistrem muzyki. Jestem absolwentem Akademii Muzycznej im. J. Sibeliusa w Helsinkach. Wraz z moją żoną - Polką tworzymy dwujęzyczną rodzinę. Na co dzień używamy dwóch języków zarówno fińskiego jak i polskiego. Bardzo lubię czytać w języku polskim, głównie gazety i książki, chętnie słucham również polskiego radia z czego Radio Nowy Świat należy do moich ulubionych kanałów. Moją pracę nad tłumaczeniami polsko-fińskimi rozpocząłem w 2004 roku kiedy mieszkałem w Polsce. W tym samym czasie zacząłem również uczyć  języka fińskiego w jednej z renomowanych szkół językowych na Śląsku. Dzięki wieloletniej styczności z językiem polskim powoli dochodziłem do najwyższego poziomu znajomości tego trudnego dla obcokrajowców języka. Po 10 latach regularnych prac nad tłumaczeniami mogę bez wątpienia stwierdzić, że moje prace są najwyższej jakości. Na dzień obecny robię tłumaczenia wszelkiego rodzaju głównie z j. polskiego i angielskiego na j. fiński, ale również z j. fińskiego na j. polski i angielski.

Historia języka fińskiego

 Język fiński – język należy do podgrupy języków bałtycko-fińskich. Zaliczany jest do podrodziny języków ugrofińskich z rodziny uralskiej. Język fiński najbliżej spokrewniony jest  z językiem estońskim. Fiński jest obok szwedzkiego jednym z dwóch języków urzędowych w Finlandii. W Finlandii za język ojczysty uważa go ok. 4,7 mln ludzi (92% populacji). W Szwecji,  posługuje się nim około 300 tys. mieszkańców pochodzenia fińskiego . Język fiński jest językiem żywym, używanym w mowie i piśmie, rozwijającym się, mającym bogatą i cenioną na świecie literaturę. Alfabet język fińskiego składa się z 26 liter pisma łacińskiego i dodatkowych znaków. Litera w, charakterystyczna dla starych tekstów, została zastąpiona literą v, litery c, q, w, x, z i å nie występują w fińskich słowach, lecz jedynie w zapożyczeniach. W języku fińskim akcent ma charakter inicjalny, czyli pada zawsze na pierwszą sylabę słowa. W języku fińskim występuje 37 fonemów: 8 samogłosek, 14 spółgłosek i 18 dwugłosek. 

bottom of page